Trzeci wymiar

Trzeci wymiar.
Fotografia pochodzi z materiałów muzeum.

Na stanowisku tym widz poznaje kilka popularnych metod stosowanych do uzyskania obrazu trójwymiarowego (hologramy, obrazy lentilularne, steropary oraz specjalne okulary migawkowe, które pozwalają na oglądanie obrazów trójwymiarowych na monitorze komputera).

Stereopary

Metoda wymyślona w połowie XIX wieku przez angielskiego fizyka Dawida Brewstera (1781-1868) jako rozwinięcie znanego wcześniej stereoskopu zwierciadlanego. Stereopara to dwa obrazki przeznaczone dla lewego i prawego oka. Oglądane prze specjalne okulary z soczewkami klinowymi dają wrażenie trójwymiarowości.

Okulary migawkowe

Okulary migawkowe
Fotografia: materiały własne.

Metoda ta umożliwia wyświetlanie trójwymiarowych zdjęć i filmów bezpośrednio na ekranie monitora komputerowego. Prawe i lewe szkło okularów jest zamiennie zasłaniane na ułamek sekundy. W takim samym rytmie na monitorze na przemian wyświetlane są obrazy dla lewego i prawego oka. W ten sposób każde oko widzi tę samą scenę, ale z nieco innego miejsca. Ludzki mózg następnie wykorzystuje dwa przesunięte obrazy do stworzenia trójwymiarowej sceny.

Hologram

W hologramie nie przygotowujemy odrębnych obrazów dla lewego i prawego oka. Obraz holograficzny zarejestrowany jest w taki sposób, że odbija światło tak samo jak prezentowany na nim trójwymiarowy obiekt. Hologram rejestrowany jest na specjalnej kliszy przez spójne światło laserowe.

Hologram.

Fotografia: materiały własne.