obrazek
obrazki
 

Od 1-go października 2005 roku Muzeum UJ zaprasza na nowootwartą wystawę zatytułowaną „Świat zmysłów”. Jest to wystawa interaktywna, czyli tematykę prezentują specjalne modele interaktywne, obsługiwane przez zwiedzającego. Widz, korzystając z instrukcji, ma możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację. W ten sposób poprzez zabawę i samodzielne działanie poznaje prezentowane zjawisko i odkrywa tajniki funkcjonowania narządów zmysłów.

„Świat zmysłów” jest kolejną ekspozycją interaktywną w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego po prezentowanej od września 2000 roku wystawie „Nauki dawne i niedawne”.

Ponad 30 stanowisk prezentuje najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki związane z działaniem podstawowych zmysłów człowieka: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Odkrywanie ich odbywa się w trzech grupach - „wyspach tematycznych”:

 
  sala

„Receptory”

Modele zgromadzone tu prezentują budowę podstawowych narządów zmysłów i ich najważniejsze właściwości. Stanowiska pomagają zrozumieć związek pomiędzy budową receptora a działaniem narządu zmysłu.

„Mono czy stereo”

Zaprezentowane tu zjawiska wynikają z faktu posiadania parzystych narządów zmysłów. Zmienia to jakościowy odbiór świata w stosunku do układu mono. Przestrzenny obraz świata czy możliwość lokalizowania obiektów na podstawie bodźców słuchowych to właśnie profity posiadania dwojga oczu i uszu.

„Iluzje”

Odbierany przez nas obraz świata wydaje się być prosty i klarowny. Dzięki prezentowanym tu modelom można przekonać się jak zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły.

Wystawa adresowana jest do odbiorców w różnym wieku. Dzięki doborowi stanowisk może pomóc w realizacji programu nauczania takich przedmiotów jak przyroda, biologia, fizyka czy chemia.

Rezerwacja telefoniczna: 012 663 13 19       w godzinach od 9.00 do 13.30

W SIERPNIU WYSTAWA INTERAKTYWNA "ŚWIAT ZMYSŁÓW" BĘDZIE NIECZYNNA