napis
wystawa
plakat okładka katalogu
plakat wystawy okładka katalogu wystawy
katalog wystawy  


W 1609 roku we Włoszech Galileusz skierował zbudowaną przez siebie lunetę na niebo. Jego obserwacje opisane w książce „Sidereus Nuncius”, odbiły się szerokim echem w całej Europie i stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu. Od tego czasu każda nowa klasa przyrządów astronomicznych pozwalała na dokonanie przełomowych, fundamentalnych odkryć. Aby uczcić pamięć tego wydarzenia w grudniu 2007 roku  Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii (MRA).
Ważnym elementem obchodów MRA była wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa prezentował 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniały liczne instalacje interaktywne, które pozwolały widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrowały zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.

Wystawie towarzyszyła bogata oferta edukacyjna. Obejmowała ona lekcje muzealne, obserwacje Słońca i Księżyca oraz  wykłady popularno-naukowe.
Proponowane tematy lekcji i warsztatów muzealnych to m. in. Budujemy teleskop, Prawa optyki geometrycznej,
Rodzaje soczewek i ich wady, Rodzaje i zastosowania teleskopów, Budowa Układu Słonecznego,
Budowa i działanie zegarów słonecznych
.


zanim wynaleziono lunetę I pierwsze lunety, pierwsze teleskopy I pierwsze lunety w Polsce I od obserwacji do pomiarów I
teleskopy XXI wieku I powrót na stronę główną muzeum