sybilla
2000 - II nagroda za wystawę "Skarby Uniwersytetu Jagiellońskiego"
2000 - II nagroda za wystawę interaktywną "Nauki dawne i niedawne"
2002 - wyróżnienie za wystawę " Blaski chirurgii krakowskiej 1779 - 1939"
2003 - I nagroda za konserwację i adaptację zabytkowych podziemi Collegium Maius ( XIII - XVIII w.)
2006 - wyróżnienie za "XXV Scientific Instrument Symposium 2006"
2009 - nominacja do nagrody za wystawę "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych"


NOWE RELACJE FILMOWE. Zapraszamy do oglądania innych wydarzeń w Collegium Maius, m. innymi: Inauguracja roku akademickiego, wizyta księcia Monako Alberta, mowa profesora Franciszka Ziejki w czasie uroczystości nadania mu tytułu profesora honorowego UJ: tutaj
Zapraszamy również na wirtualny spacer po Collegium Maius i innych budynkach uniwersyteckich w Krakowie
: tutaj

Z przyjemnością informujemy, że nasze muzeum zostało wyróżnione przez jeden z największych światowych portali turystycznych "Tripadvisor", który zbiera opinie od podróżników i turystów z całego świata, certyfikatem doskonałości za rok 2012. Dziękujemu Państwu za docenienie naszej oferty i naszego zaangażowania. Cieszymy się, że Collegium Maius, nasze zbiory i sposób ich prezenetowania wywarły pozytywne reakcje odwiedzających nas osób. Staraniem całego zespołu, przy wsparciu władz uniwersytetu i naszych przyjaciół przybliżamy państwu historię najstarszej uczelni w Polsce, historię nauki zapraszając do unikatowych wnętrz, które nie tylko spełniają rolę sal muzealnych ale udostepniane są na różne uroczystości i wydarzenia.


 


Collegium Maius


 
 


Św. Kazimierz4 marca przypada uroczystość Św. Kazimierza, królewicza
(ur. 3 października 1458 – zm. 4 marca 1484) - syna Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, wychowanka św. Jana Kantego, ks. Jana Długosza oraz Filipa Kallimacha, znanego z dobroczynności, surowego trybu życia oraz głębokiej pobożności eucharystycznej i maryjnej. Św. Kazimierz jest orędownikiem i patronem tych, którzy podejmują służbę publiczną w państwie. Kościół Katolicki ogłosił św. Kazimierza głównym Patronem Wileńskiej Prowincji Kościelnej, Patronem Metropolii Krakowskiej i Patronem Młodzieży Litewskiej, a nieoficjalnie jest On i pozostanie na zawsze patronem całej młodzieży, zwłaszcza polskiej. Przedstawiany jest w stroju książęcym z mitrą książęcą na głowie i lilią w dłoni lub jako klęczący przed drzwiami zamkniętej katedry. Przedstawiany także ze zwojem w dłoni, na którym są słowa łacińskiego hymnu: Omni die dic Mariae - ku czci Matki Bożej, do której św. Kazimierz miał wielkie nabożeństwo. (Fragment portretu Św. Kazmierza, Wilno). 
 

WSZYSTKO ... JEST LICZBĄ
Wystawa jest kontynuacją cyklu wystaw interaktywnych o charakterze edukacyjnym, rozpoczętego w 2000 r. wystawą zatytułowaną „Nauki dawne i niedawne”. Była to pierwsza inicjatywa tego typu zrealizowana w Polsce. „Wszystko… jest liczbą” to trzecia w tym cyklu wystawa, która zastąpiła poprzednią, poświęconą działaniom zmysłów. Dwie poprzednie, „Nauki dawne i niedawne” i „Świat zmysłów” funkcjonują obecnie jako wystawy objazdowe i są eksponowane w licznych ośrodkach w kraju i za granicą. Celem projektu „Wszystko… jest liczbą” jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.
Ekspozycja złożona jest z 35 modeli, na których można wykonać 65 doświadczeń ilustrujących dwa obszary zagadnień:

  1. W ŚWIECIE GEOMETRII
  2. LICZBY SĄ WSZĘDZIE 

 
1. Część „W świecie geometrii” to osiem tematycznych zespołów eksperymentów ułatwiających zrozumienie twierdzenia Pitagorasa, wyjaśniających co to jest trójkąt Pascala i trójkąt Sierpińskiego, czym są fraktale a czym grafy.  Tu także znajdziemy odpowiedź na pytania czy cień jest ważny w matematyce i czy geodeta mógłby obejść się bez matematyki.
Na wystawie pojawią się linie „do celów specjalnych” – parabola, hiperbola, elipsa – to tylko niektóre z krzywych o zadziwiających zastosowaniach. 
Będzie można również sprawdzić swoją wyobraźnię przestrzenną budując liczne wielościany, a także poznając zasady perspektywy w sztuce.

2. „Liczby są wszędzie” to druga część wystawy pokazująca między innymi zapominane powoli urządzenia do liczenia sprzed „epoki komputera”: abak, arytmometr, suwak logarytmiczny. Dla wielu młodych widzów to zupełnie nieznane słowa, które przybliżamy pokazując oryginalne przyrządy.
Wszechobecne dziś komputery, monitory telewizyjne i wiele innych urządzeń przyjmują informacje wyłącznie w postaci ciągów zer i jedynek. Na wystawie znajdą się modele, które wyjaśnią jak można zamienić teksty i obrazy w kod zrozumiały dla komputera. Swoich umiejętności w kodowaniu i szyfrowaniu warto będzie spróbować układając lub łamiąc proste szyfry liczbowe.
Czy muzyk musi znać matematykę?  Na to pytanie znajdziemy odpowiedź grając na duochordzie oraz ksylofonach..
Dla miłośników matematyki przygotowane zostały liczne zabawy matematyczne, układanki, puzzle i kwadraty magiczne.

Autor i kurator wystawy: dr Maciej Kluza
Konsultacja naukowa:
Dr Krzysztof Ciesielski, Instytut Matematyki UJ
Dr Zdzisław Pogoda, Instytut Matematyki UJ
Dr Anna Widur, Studium Pedagogiczne UJ

Wystawa sfinansowana została przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o., Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Jagielloński.

Wystawa czynna od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.00- 13.30.
Ceny biletów: 5 zł (ulgowy), 7 zł (normalny).
Rezerwacja: tel. 12 663 13 19

 
         
 
 
 

OFERTA EDUKACYJNA - NAUKI ŚCISŁE I PRZYRODNICZE

W grudniu 2012 roku otwarta zostanie nowa wystawa interaktywna „Wszystko jest liczbą”. Jej tematyka dotyczy matematyki, a szczególnie jej zastosowań w różnych dziedzinach życia.Wystawie towarzyszy propozycja dodatkowych zajęć edukacyjnych w formie warsztatów realizowanych w oddzielnej salce edukacyjnej. Warsztaty realizowane są głównie poprzez samodzielną pracę uczestników w małych grupach. Maksymalna ilość uczestników warsztatów to 25 osób. Poziom trudności warsztatów może być dostosowany do wieku uczestników. Czas trwania: 45 – 60 min.Proponowane tematy warsztatów:

Zabawy z liczbami
W czasie zajęć uczestnicy będą poszukiwać liczb pierwszych, zbadają zasady tworzenia systemów pozycyjnych oraz poznają ciąg Fibonacciego.

Tajemnicza liczba Pi
W czasie zajęć uczniowie dowiedzą się co to jest liczba Pi oraz spróbują ją samodzielnie wyznaczyć poprzez doświadczenia, konstrukcję i obliczenia.

Najsłynniejsze twierdzenie
Zajęcia będą obejmowały różnorodne ćwiczenia związane z Twierdzeniem Pitagorasa.

Wielościany
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli samodzielnie budować różne typy wielościanów, sprawdzić wzór Eulera a także dowiedzieć się co to są wielościany dualne.
Wariantem zajęć może być wspólna budowa kopuły geodezyjnej.

Oswajanie nieskończoności
Czy nieskończoności są sobie równe? Ile osób może zamieszkać w Hotelu Hilberta? Czy nieskończona suma może dać skończony wynik? To tylko kilka pytań, na które odpowiedź znajdą uczestnicy warsztatów.

Fraktalny świat
Podczas zajęć uczestnicy poznają reguły pozwalające na konstruowanie fraktali i będą je wykorzystywać w praktyce.

Ponadto w ofercie edukacyjnej pozostają zajęcia z dziedziny przyrody i fizyki przeprowadzane w formie pokazów naukowych. Proponowane są następujące tematy:

Ciśnienie w gazach i cieczach – poznawanie pojęcia ciśnienia i zjawisk z nim związanych.

Od wibracji do ślimaka – podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak powstają dźwięki, jakie są cechy dźwięków, a także jak dźwięki są rozpoznawane przez ucho.

Własności światła – podczas zajęć w grupach uczniowie przygotują i wykonają eksperymenty, które pozwolą im poznać podstawowe zjawiska związane z własnościami fal świetlnych.

Jak widzimy świat – w czasie zajęć uczniowie dowiedzą się jak zbudowane jest i jak działa oko.

Słoneczny czas – (lekcja sezonowa – możliwa do realizacji w okresie otwarcia Ogrodu Profesorskiego i możliwa do realizacji tylko przy dobrej pogodzie) - na lekcji przedstawiona zostanie zasada budowy zegarów słonecznych. Uczniowie w grupach samodzielnie będą budować zegary wg określonych szablonów, będą mogli też zaproponować własne modele zegarów.


 

 
       
  Nowe fotoreportaże:  
  Festiwal Nauki w Muzeum UJ Piknik Naukowy w Rzeszowie Otwarcie wystawy harcerskiej  
   
     
 
napisz do nas | © Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
 
  .  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

informacje
zbiory
wystawy interaktywne
Nauki dawne i niedawne
wystawa zakończona
Świat zmysłów
wystawa zakończona
inne ...
logo convention bureau
 
 
niepełnosprawni

Zapraszamy osoby niepełnosprawne !

Muzeum UJ dysponuje windą. Dostępna jest toaleta dla osób niepełnosprawnych.
W budynku znajdują się podjazdy i przenośne pochylnie.
Dodatkowe informacje i pomoc uzyskać można na wartowni i w Centrum Promocji na parterze.


Licznik odwiedzin
(istnieje od 25 stycznia 2012 r.)odwiedzin: 4757
dzisiaj: 3
on-line: 1
licznik istnieje: 2549 dni
ladowanie: 0.213 sek

Absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy na stałe weszli do historii naszego kraju:

Karol Wojtyła
papież Jan Paweł II
Jan Długosz
historyk
Piotr Tomicki
polityk, doradca królewski
Andrzej Frycz Modrzewski
pisarz polityczny
Jan III Sobieski
król Polski
Wojciech Bogusławski
twórca polskiej sceny narodowej
Jan Kanty
święty Kościoła rzymskokatolickiego, patron m.innymi profesorów i studentówNegotiolum

Sklep Muzealny NEGOTIOLUM w Centrum Promocji UJ zaprasza od godziny 9.00 do zmierzchu.
Pamiątki związane z Uniwersytetem Jagiellońskim, Krakowem i ekspozycją w Collegium Maius.

W marcu 2005 roku, otwarto Centrum Promocji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieści się ono w dwóch salach: Lektorium Ptolemeusza i Sali Bernarda z Biskupiego, pomieszczeniach parterowych południowego skrzydła Collegium Maius ozdobionych malowidłami ściennymi.
Aranżując wnętrze Lektorium Ptolemeusza do stałej ekspozycji wytypowany został XIX wieczny gipsowy model anatomiczny - tzw. „ẻcorchẻ". Niewielki 65 cm posąg został odrestaurowany i umieszczony w południowo-zachodniej niszy okiennej. Ciekawostką jest także kopia odlewu gipsowego lewej ręki Fryderyka Chopina pochodzącego  z kolekcji Eugeniusza Ganche.
 


31-010 Kraków ul. Jagiellońska 15 , tel: 12 422 05 49, 12 663 13 07, fax: 12 422 27 34