Rafał Borcz – dorobek artystyczny


Rafał Borcz urodził się w 1973 roku w Łańcucie. W latach 1994 – 1999 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa Profesora Leszka Misiaka.
Obecnie artysta zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. Do 2000 roku poświęcał się także grafice, do której to planuje powrócić  w przyszłości.
Mimo młodego wieku Rafał Borcz posiada bogaty dorobek artystyczny. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, m.in. :

  • 1999 – wystawa grafiki na kilku krakowskich bilboardach  w Galerii Otwartej,
  • 2003 – Wystawa Malarstwa, Grafiki i Rysunku w Galerii Wizytującej w Warszawie,
  • 2003 – wystawa malarstwa (wraz z Mariolą Wawrzusiak) w Nizio Gallery w Warszawie,
  • 2006 – wystawa pt. „Wilk” (wraz z Mariolą Wawrzusiak) w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku - Białej,
  • 2006 – Malarstwo i Rzeźba (wraz z Mariolą Wawrzusiak) w Studio Otwartym Sztuka w Częstochowie.

Artysta uczestniczył także w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, z których najważniejsze to:
- 1999, 2001, 2005 - Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień”, Galeria Bielska BWA , Bielsko-Biała ,
- 2000 - „Rekomendacje, Młoda Grafika Polska” w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki , Kraków,
- 2000 - Triennale Grafiki Polskiej, BWA ,  Katowice,
- 2001 - International Print Triennial, Kanagava – Japonia,
- 2000, 2003 - Międzynarodowe Triennale Rysunku, BWA , Wrocław,
- 2002, 2004, 2006 - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, BWA, Szczecin ,
- 2002, 2003, 2005 - „Obraz Roku”, Pałac Królikarnia - Muzeum im. X. Dunikowskiego, Warszawa ,
- 2002, 2005 - Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie - Muzeum w Lubaczowie.
Rafał Borcz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie na Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, w 2002 – wyróżnienie w wystawie „Obraz Roku” organizowanej przez Art&Business w Warszawie, w 2003 i 2004 roku – wyróżnienia w polskich edycjach europejskiego konkursu Lexmark European Art Prize oraz w 2005 roku – wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności w 37. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2005” .
 W 2000 roku twórca zdobył Nagrodę Prezesa Międzynarodowego Triennale Grafiki na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, a w 2001 otrzymał Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności w 35. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień 2001” w Bielsku-Białej. Rafał Borcz jest także laureatem Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Artysta otrzymał również Stypendium Twórcze Miasta Krakowa oraz Stypendium Fundacji Grazella.
Adres poczty internetowej artysty: borcz@op.pl .

 

 

obraz

Tematy, które Rafał Borcz porusza w swej twórczości, dotykają odwiecznych, najbardziej pierwotnych lęków człowieka. Wilki, węże, noc, samotność, absolut…  W jego malarstwie odczytać można podejmowaną próbę zmierzenia się z tymi lękami, próbę ich zrozumienia i oswojenia. Skoro bowiem tego, co nienazwane, do końca wyrazić i zdefiniować nie można, należy próbować to wyrazić innymi środkami. Niekiedy udaje się to Artystom. Używając rozmaitych narzędzi – pędzli i dłut, instrumentów muzycznych, piór i klawiatur komputerowych –  przenikają granicę Tajemnicy i wskazują ścieżkę ku Prawdzie. Tej Prawdzie, która pozwala uporać się z tym, co w duszy człowieka mroczne. Mroczne, bo niezrozumiałe, niepojęte.
Podobnie młodzi adepci Zarządzania Kulturą – stają pełni obaw i lęków przed wstąpieniem na ścieżkę kariery zawodowej. Organizację wydarzeń kulturalnych postrzegają być może czasem jako wstąpienie w kłębowisko żmij. Muszą zmierzyć się z obcym (dzikim?) światem, w którym trzeba zdobywać finanse dla realizacji przyjętych celów, światem jeszcze nieoswojonym, jak nieoswojona jest wataha wilków. Jak wszyscy młodzi ludzie pełni są zapału, woli działania i entuzjazmu. Mają głowy wypełnione wiedzą i silną potrzebę, by spróbować swoich sił w praktycznym działaniu. I jak wszyscy młodzi natykają się nieraz na mur obojętności i niechęci, muszą niejednokrotnie samotnie przedzierać się przez świat, w drodze do realizacji swych pasji, swoich zainteresowań, misji swojego zawodu.

Grupa studentów, która wspólnymi siłami przygotowała  wystawę malarstwa w gościnnych progach Collegium Maius, inaczej zmierzyła się z tą – wydawałoby się groźną – rzeczywistością. Postanowili spróbować swoich sił jeszcze zanim będą musieli to robić samotnie. Spotkali się zresztą z pomocą i życzliwością zarówno władz, jak i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum UJ, Urzędu Miasta Krakowa i prywatnych przedsiębiorców. Należy mieć nadzieję, że przyszłe życie zawodowe jawi im się już nieco jaśniej, a że ich –  jakże naturalne przecież – obawy zostały choć trochę rozwiane.
(K. Barańska)